Typowe lata meteorologiczne dla Polski wyznaczone na podstawie danych meteorologicznych i klimatycznych z lat 2001-2020

Definicja

Typowe lata meteorologiczne to zbiór dostępnych dla poszczególnych stacji meteorologicznych, najlepiej z okresem pomiarowym równym jednej godzinie, rozpatrywanego obszaru geograficznego parametrów meteorologicznych reprezentujących przeciętny klimat. Dane te wykorzystywane są głównie do obliczeń energetycznych w budownictwie w celu wyznaczania średniego, przeciętnego dla wielolecia, zapotrzebowania na energię do ogrzewania lub chłodzenia budynków oraz nawilżania i osuszania powietrza wentylacyjnego. Dane typowych lat meteorologicznych są danymi wejściowymi dla wszystkich systemów symulacji energetycznych w budownictwie oraz są powszechnie wykorzystywane w fizyce budowli. Typowe lata meteorologiczne opracowywane są, w zależności od metody, na podstawie ciągów pomiarów meteorologicznych co najmniej 10-cio letnich, z preferencją ciągów 20-to lub 30-to letnich. Typowy rok meteorologiczny to, w zależności od metody jego wyznaczania, roczny ciąg danych meteorologicznych wybranego roku kalendarzowego, który został uznany za najbardziej typowy w wieloleciu, albo, co występuje częściej, szereg danych meteorologicznych z dwunastu miesięcy, pochodzących z różnych lat kalendarzowych analizowanego wielolecia, które na podstawie metody wyboru zostały uznane za najbardziej reprezentatywne. Zatem szereg ten to wybrane parametry meteorologiczne oraz dane wyznaczone na ich podstawie dla stycznia, lutego, marca itd. do grudnia, przy czym każdy z miesięcy wybrany z wielolecia może pochodzić z różnych lat kalendarzowych. W związku z tym, że typowe lata meteorologiczne zawierają najbardziej przeciętne, typowe przebiegi parametrów klimatu dla poszczególnych miesięcy, w większości przypadków nie zawierają one wartości ekstremalnych parametrów meteorologicznych występujących w długich okresach czasu w danej lokalizacji geograficznej.
Typowe lata meteorologiczne dla Polski obliczone z danych źródłowych obejmujących lata 2001-2020 oznaczone są skrótem TLM2000, przy czym skrót ten obejmuje dane różnego rodzaju, wyznaczone na podstawie różnych procedur opisanych na stronie.

Podziękowania

Dane TLM2000 zostały przygotowane w ramach projektu TLM2000 opracowania typowych lat meteorologicznych dla Polski na podstawie danych źródłowych z lat 2001-2020 realizowanego w ramach wsparcia finansowego udzielonego przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPiUG) i firmę KAN Sp. z o.o.

Literatura

  1. Narowski Piotr Grzegorz: Analiza porównawcza typowych lat meteorologicznych Polski wyznaczonych na podstawie danych źródłowych z lat 2001-2020, Instal, 2022, nr 10, s.11-25. DOI:10.36119/15.2022.10.2
  2. Narowski Piotr Grzegorz: TLM2000 – Typowe lata meteorologiczne dla Polski wyznaczone na podstawie danych meteorologicznych i klimatycznych z lat 2001-2020, Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja, 2022, vol. 53, nr 9, s.7-20. DOI:10.15199/9.2022.9.1